Remont kuchni – Jak się przygotować?

 • -

Remont kuchni – Jak się przygotować?

Category:Porady remontowe Tags : 

Remont kuchni – jak się przygotować ile kosztuje.

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj gotujemy i spędzamy czas z rodziną. Jak przeprowadzić remont pomieszczenia, aby było ono estetycznie urządzone, a zarazem funkcjonalne i wygodne?

Jak przygotować się do remontu kuchni?

Zobacz również:

Remont kuchni obejmuje nie tylko prace związane z odświeżeniem wnętrza i nadaniem mu nowego wystroju. Chodzi również o poprawę ergonomii pomieszczenia i zwiększenie jego funkcjonalności. Warto mieć na uwadze także to, iż wykonanie remontu jest trudniejsze i bardziej pracochłonne w porównaniu z urządzaniem wnętrza, które jest w stanie deweloperskim.

Prace remontowe muszą być dobrze przemyślane, co i tak nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że wszystko przebiegnie po naszej myśli. Możemy napotkać wiele przeszkód, które sprawią, że realizacja pierwotnej koncepcji będzie niemożliwa. Musimy zatem przygotować się na ewentualne zmiany i na to, że ostateczny wygląd kuchni będzie odbiegał od naszych wyobrażeń.

Z powyższych względów stworzenie projektu nowej kuchni warto powierzyć specjaliście, który ustali, czy wybraną przez nas koncepcję da się zrealizować. Może on również zaprojektować wnętrze w taki sposób, aby ingerencja w istniejące już instalacje nie była konieczna.

Zanim jednak zaprojektujemy kuchnię, musimy ustalić budżet przedsięwzięcia. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić, a z których musimy zrezygnować, gdyż nie starczy nam na nie środków. Już na początku warto się zastanowić, czy chcemy wymienić wszystkie elementy wyposażenia, czy tylko niektóre.

Co więcej, projekt kuchni powinien określać wszystkie funkcje, które ma pełnić pomieszczenie. Warto urozmaicić przestrzeń, zmieniając ustawienie urządzeń na rzecz większego blatu roboczego czy też stołu z krzesłami, w zależności od naszych potrzeb. Pamiętajmy, iż w wygodnej i ergonomicznie urządzonej kuchni można wyróżnić pięć stref:

 • strefę zapasów,
 • strefę przechowywania,
 • strefę przygotowywani posiłków,
 • strefę zmywania,
 • strefę gotowania i pieczenia.

Przestrzeń powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby mógł się w niej znajdować tak zwany trójkąt roboczy, utworzony pomiędzy lodówką, kuchenką, a zmywakiem. Ma to duże znaczenie dla funkcjonalności kuchni.

Po sporządzeniu projektu czas na prace rozbiórkowe. Część osób uważa, że to najprzyjemniejsza część remontu. Kontrolowana demolka może przynieść bowiem wiele frajdy. W pierwszym kroku powinniśmy wynieść elementy ruchome, takie jak wyposażenie mebli kuchennych, stół i krzesła. Potem przychodzi pora na demontaż starych szafek i urządzeń.

Następnie czas na bardziej zaawansowane prace, takie jak skuwanie płytek czy też zrywanie tapet. Na koniec warto zająć się posadzką. Podłoga w kuchni jest stale narażona na uszkodzenia mechaniczne, toteż dosyć szybko się zużywa. Remontując to pomieszczenie, warto zatem ją wymienić lub przynajmniej odświeżyć.

Szybki i tani remont kuchni

Nie zawsze istnieje jednak konieczność przeprowadzenia generalnego remontu kuchni. Wystarczy kilka zabiegów odświeżających, aby wnętrze zyskało nowy i atrakcyjny wygląd. Sprawdzą się one również, gdy chcemy w szybki i tani sposób wyremontować pomieszczenie, gdyż nie mamy zbyt wiele czasu lub wystarczających środków finansowych . Oto kilka prostych sposobów na odświeżenie wyglądu kuchni:

 • pomalowanie płytek podłogowych lub ściennych – w tym celu wykorzystujemy farby specjalnego przeznaczenia, odmieniając wygląd podłogi lub ścian bez praco- i czasochłonnego kucia. Spośród emulsji dostępnych na rynku powinniśmy wybierać te dedykowane do malowania powierzchni ceramicznych. Aplikacja farby nie jest skomplikowana. Nakładamy ją bowiem w taki sam sposób, jak postępujemy podczas tradycyjnego malowania ścian. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni płytek. Muszą być one czyste, odtłuszczone, bez jakiegokolwiek pyłu. W przeciwnym razie emulsja będzie się łuszczyć, pękać i odspajać.
 • naklejenie nowych płytek na stare – to kolejny sposób na odświeżenie kuchni Jest on opłacalny, gdy kucie starej powierzchni jest nieopłacalne i jest ona na tyle solidna i wytrzymała, że zdoła unieść ciężar nowych płytek. Metoda ta sprawdzi się doskonale, jeśli chcemy szybko odświeżyć pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku malowania, musimy dobrze oczyścić stare podłoże przed naklejeniem nowych płytek. W przeciwnym razie nie będzie to trwałe rozwiązanie. Usunąć musimy wszelkie odstające elementy. Ważne jest również zagruntowanie podłoża specjalnym preparatem. Dzięki temu zwiększymy przyczepność nowej powłoki.
 • odświeżenie mebli – aby kuchnia zyskała nowy wygląd, wystarczy zmienić fronty szafek. Jeśli jednak szukamy tańszego sposobu odświeżenia wystroju pomieszczenia, możemy je pomalować, używając w tym celu dekoracyjnej farby renowacyjnej. W ten prosty sposób zyskamy zupełnie odmienione wnętrze. Podczas malowania trzeba jednak zachować należytą staranność. Tylko w ten sposób zyskamy estetyczny efekt.
 • zamontowanie nowych lamp – zmiana oświetlenia to doskonały sposób na odświeżenie wystroju kuchni. Dekoracyjne lampy czy też oświetlenie LED zamontowane pod szafkami pozytywnie wpłyną nie tylko na wygląd kuchni, ale również jej funkcjonalność.

Koszty remontu kuchni

Remont kuchni to nie lada wyzwanie nie tylko ze względów organizacyjnych, ale również i finansowych. W zależności od zakresu prac i użytych materiałów wykończeniowych koszt odnowy wnętrza może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy cennik najważniejszych prac:

 • wypożyczenie kontenera budowlanego – jest zalecane, jeśli podczas remontu przewidujemy prace wyburzeniowe. Pozwala bowiem z łatwością pozbyć się gruzu i innych materiałów. W zależności od wielkości koszt wypożyczenia kontenera budowlanego może wynieść od 200 do 800 złotych.
 • demontaż starych mebli – to koszt około 200-400 złotych.
 • skuwanie płytek ceramicznych – zapłacimy za to około 20-30 złotych za metr kwadratowy.
 • usunięcie starej futryny – kosztuje średnio 60 złotych.
 • wymiana punktów instalacji elektrycznej – koszt wymiany jednego punktu to około 60 złotych, przy czym może to ulec zmianie w zależności od rodzaju materiału, z jakiego wykonane zostały ściany i tego, w jaki sposób punkty zostały rozmieszczone,
 • remont punktu wodno-kanalizacyjnego – to koszt około 200 złotych.
 • położenie płytek – to koszt od 30 do 85 złotych za metr kwadratowy. Do tego doliczyć musimy jeszcze cenę płytek wahającą się od 18 do 200 zł/m2. Niezbędne będą również takie materiały jak klej czy fuga. Łączny koszt skucia i położenia 10m2 powierzchni wynosi około 1300 złotych.
 • wymiana mebli – za meble lepszej jakości zapłacimy około 3000-3500 złotych. Cena oczywiście zależy od użytych materiałów, skomplikowania konstrukcji, wielkości zabudowy czy też rodzaju mechanizmów otwierania, jakie zostały użyte. Za dobrej jakości stół z krzesłami zapłacimy od 700 do 1600 złotych.

Wygodna kuchnia, czyli jaka?

Aby kuchnia była funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, nie wystarczą estetyczne meble. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Szczególnie ważna jest strefa gotowania, którą należy zaprojektować w taki sposób, aby mieć wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką. W kuchni powinno się również znaleźć odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są tak zwane szafy spiżarniane. Pozwalają one z łatwością posegregować wszystkie produkty oraz przybory i ułatwiają zachowanie porządku w kuchni. Zaletą szaf spiżarnianych jest to, iż można je wykorzystać w nietypowych miejscach – zbyt wąskich lub zbyt płytkich do standardowego użytku. W ten sposób optymalnie zaaranżujemy dostępną przestrzeń.