Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej: materiały i sposób prowadzenia

Instalacje wodna i kanalizacyjna są ukryte w ścianach i za ekranami. Kiedy trzeba je wymienić, zwykle jest z tym sporo pracy.

Przed rozpoczęciem remontu łazienki trzeba dokładnie rozplanować usytuowanie poszczególnych przyborów sanitarnych oraz przebieg instalacji doprowadzających do nich wodę i odprowadzających ścieki. Kiedy urządzenia sanitarne zostaną rozlokowane, będzie wiadomo, w których miejscach należy przerobić stare instalacje wodną i kanalizacyjną albo w jaki sposób je ułożyć, jeżeli zdecydujemy się na rozprowadzenie ich od nowa.

Jeśli nie zmienia się przebiegu instalacji, nowe rury można ułożyć w bruzdach, z których wcześniej zostaną usunięte stare przewody. Gdy układ instalacji wodnej i kanalizacyjnej różni się od dotychczasowego, bruzdy po starych przewodach należy wypełnić (np. zaprawą cementową albo pianką poliuretanową) i wykuć nowe albo wybrać inny sposób rozprowadzenia (po wierzchu).

Wymiana instalacji zimnej i ciepłej wody: jakie rury

Najwygodniej instalację zimnej i ciepłej wody zrobić z rur z tworzywa sztucznego. Najtańsze są rury polipropylenowe, ale są nieodporne na wysoką temperaturę, pod wpływem której znacznie się wydłużają. Na instalację wody ciepłej lepiej użyć takich, które są na to odporne, czyli rur z wkładką z aluminium lub z włókna szklanego, która zmniejsza wydłużalność cieplną. Rury łączy się przez zgrzewanie. Połączenia trzeba zrobić bardzo starannie, bo są zawsze narażone na wystąpienie nieszczelności.

Rury z PE-X, wielowarstwowe i z polibutylenu są droższe, ale ich cechy – odporność na wysoką temperaturę i ciśnienie oraz elastyczność – gwarantują długoletnią trwałość instalacji.

Mniej chętnie używane są rury z miedzi. Trzeba je łączyć przez lutowanie albo złączkami zaprasowywanymi lub zaciskanymi. Potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia i umiejętności. Większość instalatorów wybiera więc tworzywo. Jednak gdy chcemy bez zmiany sposobu rozprowadzenia wymienić starą instalację z rur stalowych, sztywne rury miedziane mogą być dobrym wyborem.

Bez względu na to, który materiał wybierzemy, powinniśmy zadbać o to, by wszystkie elementy instalacji były jednorodne – pochodziły z tego samego systemu, najlepiej od jednego producenta.