Mała łazienka nie musi być nudna

Mała łazienka wcale nie musi być nudna, czyli jak urządzić tę małą przestrzeń

Artykuł sponsorowany

28 kwietnia 2023, 12:27·4 minuty czytania

Urządzanie małych łazienek może być wyzwaniem, ale nie oznacza to, że muszą być nudne i pozbawione stylu. Istnieje wiele sposobów na to, jak w ciekawy sposób zagospodarować tę przestrzeń i nadać jej indywidualnego charakteru. Oto kilka pomysłów na to, jak wykorzystać każdy centymetr małej łazienki, jednocześnie tworząc funkcjonalne i atrakcyjne wnętrze.

Przy urządzaniu małej łazienki czeka nas wiele wyzwań, ale jeśli im sprostamy, jesteśmy w stanie stworzyć przyjemną przestrzeń. Dzięki zastosowaniu pewnych sztuczek, pomieszczenie może wydawać się też większe niż jest w rzeczywistości, a także okaże się, że mała łazienka jest w stanie zmieścić w sobie całkiem dużo. 

Niewielka łazienka – funkcjonalna przestrzeń 

Mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, warto przemyśleć to, jak ją zaplanować. Dobrym rozwiązaniem, zresztą nie tylko w łazience, jest podzielenie pomieszczenia na strefy. Wśród nich warto wyróżnić: Strefę kąpielową, czyli miejsce z kabiną prysznicową lub wanną – te najlepiej dopasować nie tylko do wielkości przestrzeni, ale także stylu życia domowników. Kabina doskonale sprawdzi się przy osobach dorosłych, które cenią sobie szybki prysznic i nieszczególnie przepadają za długimi kąpielami. Wanna będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem, gdy mamy w domu małe dzieci i psy lub też po prostu lubimy od czasu do czasu urządzić domowe SPA. Miejsce na umywalkę – możemy skorzystać z kilku rozwiązań: umywalek wolnostojących albo z szafką – wpuszczanych w blat lub też nablatowych. Strefę toalety – najlepiej wybrać miejsce zapewniające nieco prywatności – jeżeli mamy odpowiedni metraż, można ją oddzielić ścianką działową lub parawanem od reszty łazienki. W małych pomieszczeniach dobrze wyglądają podwieszane sedesy, niezajmujące miejsca na podłodze i dające przez to wrażenie większej przestrzeni. Pralnię – warto wygospodarować miejsce nie tylko na pralkę, ale także na kosz na pranie. 

Wydzielenie stref ułatwi stworzenie funkcjonalnego wnętrza. Należy jednak pamiętać, aby każda z nich została urządzona tak, aby móc się swobodnie poruszać. 

Mała łazienka, przy odpowiednio dobranej kolorystyce i dodatkach, może przyćmić inne pomieszczenia

Mała łazienka – jak dobrać kolorystykę? 

Przy doborze kolorystyki do małej łazienki, warto kierować się kilkoma zasadami, które pomogą w stworzeniu optycznie większej i bardziej funkcjonalnej przestrzeni. Jeśli lubimy ciemne kolory, lepiej użyć ich jako dodatków uzupełniających wnętrze, ponieważ zastosowanie ich jako głównych barw, optycznie pomniejszy pomieszczenie. Dlatego mała łazienka będzie dobrze wyglądać w: Bielach – niezależnie od odcienia, jest ona zawsze dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń. Dzięki jej zastosowaniu przestrzeń wydaje się optycznie większa. Biel tytanowa nada łazience surowego, chłodnego klimatu, natomiast cynkowa, o ciepłym odcieniu, będzie bardziej nastrojowa i stworzy przytulny klimat. Biel to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ łatwo połączyć ją z innymi kolorami, a także doskonale pasuje do każdej stylistyki – zarówno wnętrza w stylu skandynawskim, glamour, jak i rustykalnym. Beżach i jasnych brązach – to kolory, które dobrze wyglądają zwłaszcza w łazienkach, gdy do dyspozycji mamy jedynie sztuczne oświetlenie, bez okna. Ciepłe, delikatne barwy sprzyjają relaksowi. Szarościach – tak jak biel, szarość dobrze pasuje do różnych materiałów, jak na przykład drewno, kamień czy metal. Zastosowanie jaśniejszych odcieni szarości nie da wrażenia przytłoczenia w łazience, a nada jej nowoczesnego i stylowego wyglądu. 

Jeżeli chcemy zastosować płytki, lepiej postawić na delikatny wzór imitujący naturalne materiały, jak marmur czy drewno, a unikać ciężkich deseni, które optycznie pomniejszą już i tak niedużą łazienkę.

Oświetlenie będzie tutaj grało kluczową rolę

Oświetlenie małej łazienki 

Oświetlenie gra kluczową rolę – to głównie od niego zależy, jak będziemy postrzegać pomieszczenie. W małej łazience powinno być ono dostatecznie jasne, aby ułatwić codzienne czynności. Dlatego warto zastosować kilka rodzajów oświetlenia: lampę sufitową; punktowe oświetlenie, na przykład przy lustrze; oświetlenie nisz lub półek. 

Warto też zadbać o to, aby użyć żarówek o neutralnym kolorze, czyli około 5000 K. Dzięki temu codzienne czynności wykonuje się komfortowo. Jeżeli jednak lubimy relaksować się w wannie i chcemy uzyskać przy tym przyjemny nastrój, możemy użyć oświetlenia punktowego o ciepłej barwie około 2700 K. Dobrym pomysłem na doświetlenie małej łazienki jest także użycie luster – albo jednego dużego, albo kilku mniejszych, które odbijają światła lamp i naturalne światło wpadające przez okno, powiększając optycznie pomieszczenie. 

W oświetleniu łazienkowym ważne jest też to, aby było ono wodoszczelne. Łazienka jest pełna wilgoci, zwłaszcza po gorącym prysznicu czy kąpieli, dlatego lepiej użyć oświetlenia o stopniu ochrony IP44 i wyższym.