Zobacz jak ułożyć panele podłogowe.
Poprowadzimy Ciebie krok po kroku, układanie paneli podłogowych.
Aby rozstrzygnąć jakie podłogi wykonać w swoim mieszkaniu trzeba zagłębić się nieco w technologię i sprawdzić jakie właściwości mają poszczególne materiały. Jakie mają zalety jakie wady. Warto posiłkować się też opiniami Klientów np. na popularnym portalu aukcyjnym gdzie konkretne wyroby oferowane, są do zakupu a ich właściwości także oceniane przez kupujących.
A jakie zalety mają panele podłogowe? Z pewnością są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości oraz imitują różne rodzaje materiałów. Od drewna tradycyjnego i egzotycznego po kamień lub beton. Te właściwością zachęcają inwestorów do wyboru w kierunku paneli podłogowych jako podstawowy sposób wykończenia podłóg w mieszkaniu.
Jednym ze sposobów układania paneli jako wykończenia podłogi jest na tzw. „klik” składanie bez użycia kleju.
Sam montaż nie wymaga więc większej wiedzy, wystarczy przeciętna wiedza majsterkowicza. Wyzwaniem może okazać się potrzeba przycinania na wymiar wzdłuż lub wszerz paneli, tu potrzebne będą bardziej specjalistyczne narzędzia.
Montaż paneli podłogowych – od czego zacząć? Jak zaplanować prace.
W pierwszych krokach zacznij od rozplanowania ułożenia paneli. Ważny jest kierunek układania paneli – chociaż niektórzy twierdzą, że można kłaść w dowolnym kierunku. My układamy tradycyjnie tak aby deski były kładzione zgodnie z kierunkiem padania światła, aby promienie słoneczne niezbyt mocno eksponowały łączenie paneli. Pozwoli to także optycznie powiększyć pokój lub poszerzyć w zależności od układu pokoju względem okna.
Zacznij od najbardziej eksponowanej części, najlepiej aby szerokość jednej deski nie była zbyt mała optycznie i pozwalała jednocześnie na właściwe utrzymanie paneli w szczelinie montażowej. Zazwyczaj nie stosujemy mniejszej szerokości niż 5-6 cm szerokości. Pamiętaj także o minimalnej odległości tzw. dylatacji od ściany rur, futryn aby podłoga mogła swobodnie pracować na zasadach podłogi pływającej.
Można zatem wymierzyć pomieszczenie i policzyć z uwzględnieniem szerokości paneli ile paneli będzie potrzebne do realizacji naszych planów remontowych . Można także dokonać to przez przykładanie paneli na podłodze -to wersja dla wzrokowców. Staraj się uwzględniać występy łączenia pomiędzy pomieszczeniami tak aby podłoga była jak najbardziej jednolita.
.
.
Podkłady pod panele wybierz rozsądnie – nie kieruj się jedynie ceną |
Zaopatrzenie w materiały i narzędzia do układania paneli podłogowych.
Przed układaniem paneli podłogowych musisz się zaopatrzyć w niezbędne materiały i narzędzia do wykonania zaplanowanych prac remontowych.
Folia paraizolacyjna o grubości 0,2mm będzie pierwszym elementem do ułożenia bezpośrednio na posadzce zapewni ona właściwą izolację od podłoża, na ten element nakładamy podkład piankowy i tu w zależności od stopnia nierówności posadzki i oczekiwanej wysokości podłogi, niekiedy próbując wyrównać wysokość do innych pomieszczeń. Izolacja piankowa pozwoli na wyciszenie pomieszczenia unikamy zbędnych stuków odgłosów chodzenia.
Listę niezbędnych materiałów trzeba uzupełnić o następujący asortyment.
- kliny dystansowe,
- listwy przypodłogowe,
- klej do listew
- wyrzynarka
- ukośnica
- młotek gumowy,
- miara
- ołówek
- gwoździe do listew
- taśma klejąca
Pamiętaj aby panele były przechowywane w pomieszczeniu do przewidzianym do układaniem przynajmniej 24h przed montażem |